Rodzaje bagażników dachowych i ich budowa

Bagażniki samochodowe to praktyczny sposób na zwiększenie przestrzeni ładunkowej auta. Jakie są rodzaje bagażników dachowych i czym się od siebie różnią?

Rodzaje bagażników – zestawy bazowe

Każdy system belek na dachu, niezależnie od sposobu ich montażu (na goły dach, na relingi czy w punkty fabryczne) nazywamy bagażnikiem bazowym. Niezależnie od sposobu ich montażu belki zawsze są elementem składowym bagażnika bazowego. Bez wątpienia, w porównaniu do innych sposobów montażu, najłatwiej i najszybciej montuje się bagażnik na relingi dachowe.

W obrębie kategorii bagażników bazowych w naszej ofercie wyróżniamy kompletne bagażniki dachowe, stopy, belki, zestawy dopasowujące (kity).

Boxy samochodowe – rodzaje i budowa

Omawiając rodzaje bagażników dachowych, należy również wymienić również boxy dachowe. Na rynku dostępne są różne modele – mniejsze, większe, niskoprofilowe i aerodynamiczne boxy o dużej pojemności, a także bagażniki umożliwiające otwieranie z trzech stron. Standardowe boxy o pojemności 320 litrów i ładowności 75 kg są wykonane z materiałów odpornych na promieniowanie ultrafioletowe oraz zarysowania. Wyposażone w centralny, 3-punktowy zamek, zapewniają bezpieczny transport bagażu.

Wybrane modele posiadają także specjalne siłowniki, które dociskają dno boxa, gdy jest zamknięty, są również wyposażone w metalowe szyny zwiększające wytrzymałość bagażnika. Osoby zainteresowane zakupem bagażnika dachowego mogą także zdecydować się na model w systemie DualSide – dwustronnie otwierany box o pojemności 530 litrów lub aerodynamiczny box o obniżonym profilu i niskiej pozycji montażowej. Dostępne boxy mają w komplecie paski transportowe, które służą do mocowania przedmiotów wewnątrz bagażnika.

Rodzaje bagażników dachowych – uchwyty narciarskie i rowerowe

Funkcjonalne i ergonomiczne uchwyty narciarskie nie tylko pozwalają na bezpieczny transport sprzętu sportowego na dachu auta, ale również gwarantują wygodne otwieranie nawet w grubych rękawicach zimowych. Zestawy uchwytów przeznaczone są do montowania na bagażniku bazowym pojazdu i zamykane na zamek, co gwarantuje bezpieczeństwo. Również samo mocowanie jest zabezpieczone zamkiem.

Wybrane uchwyty posiadają podkładki dystansowe, stworzone z myślą o transporcie nart z wysokimi wiązaniami, a także są wyposażone w system dwustopniowej siły docisku. Montaż uchwytów przebiega szybko i nie wymaga używania dodatkowych narzędzi. Omawiając rodzaje bagażników warto też wspomnieć o praktycznych uchwytach rowerowych, które pozwalają na przewóz jednośladów w pozycji pionowej, a także platformach służących do przewozu rowerów na haku.

Źródło tekstu: https://porady.ebagaznik.pl/rodzaje-bagaznikow-dachowych-i-ich-budowa/