
Popularne zabiegi medycyny estetycznej – modelowanie owalu twarzy
Kiedy postępuje proces starzenia organizmu, twarz traci z upływem czasu swoje pierwotne kontury, a na cerze kształtują się coraz to nowsze zmarszczki i fałdy. Niedawny pełny owal twarzy zmienia się, między innymi z powodu spadku stężenia kwasu hialuronowego i kolagenu oraz redukcji tkanek miękkich, tkanki tłuszczowej w skórze. Znaczny wpływ na wygląd skóry mają także czynniki genetyczne, ekspozycja na promienie słoneczne, oddziaływanie grawitacji i ruchy mięśni twarzy.
Alternatywa dla zabiegów skalpelem – modelowanie twarzy kwasem hialuronowym
Wolumetria to nieinwazyjny zabieg z zakresu medycyny estetycznej będący alternatywą dla procedur z zastosowaniem skalpela. Z jej pomocą możliwe jest odmłodzenie skóry, wymodelowanie owalu twarzy oraz zredukowanie zmarszczek mimicznych powstających w okolicy oczu, ust, nosa i na czole. W wolumetrii stosuje się kwas hialuronowy – naturalny polisacharyd znajdujący się we wszystkich organizmach na Ziemi. Kwas hialuronowy podawany jest w warstwę skóry właściwej za pomocą kaniuli czyli ”tępej igły”, co zmniejsza zagrożenie pojawienia się siniaków. Warto zaakcentować, iż przed zabiegiem wolumetrii nie ma konieczności korzystania ze znieczulenia, bowiem środki redukujące ból są zawarte już we wstrzykiwanym preparacie. Nierzadko zabiegi modelowania owalu twarzy uzupełniane są poprzez późniejsze (jednak nigdy jednoczesne!) iniekcje toksyny botulinowej, które mają na celu redukcję naprężenia mięśni twarzy, a co za tym idzie – ograniczenia w przyszłości powstawania zmarszczek. Sam zabieg nie trwa długo, zwykle ok. pół godziny, a pacjenci powracają do swoich czynności bezpośrednio po zabiegu. Rezultaty zabiegu utrzymują się przeważnie przez około 12-15 miesięcy, w niektórych przypadkach jeszcze dłużej.
Modelowanie twarzy – nie dla kobiet karmiących
Występują pewne przeciwwskazania odnośnie możliwości wykonania wolumetrii. Zabiegowi modelowania owalu twarzy kwasem hialuronowym nie poddaje się kobiet w ciąży ani karmiących, jak również także u osób ze zdiagnozowaną chorobą autoimmunologiczną, borykających się z zaburzeniem krzepliwości krwi oraz w stanach zapalnych skóry (m.in. przy opryszczce). Wypada także zaznaczyć, iż pomimo że wolumetria jest uważana za zabieg bezpieczny, lecz jak przy każdej procedurze medycznej zawsze jest niebezpieczeństwo powikłań albo niepożądanych następstw.