
Masz problemy urologiczne? Być może konieczna będzie biopsja prostaty
Skieruj się na https://bit.ly/32VS6ij, aby odnaleźć informacje dotyczące biopsji fuzyjnej.
Gruczoł krokowy, czyli prostata, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem formy oraz wymiarów do kasztana. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada między innymi za produkcję płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Problemy z prostatą objawiają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, w związku z tym tak kluczowa jest jej cykliczna kontrola. Daje to szansę ujawnienia zapalenia lub przerostu tego gruczołu, a także stosunkowo wczesnego wykrycia niepokojących zmian nowotworowych. Należy podkreślić, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie można bagatelizować ryzyka jego potencjalnego rozwoju.
Alarmujące symptomy – kiedy zgłosić się do specjalisty?
Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia powinni regularnie pojawiać się u urologa, zwłaszcza jeżeli zauważyli alarmujące objawy powiązane z oddawaniem moczu, jak np. kłopoty ze wzwodem i ejakulacją, zwiększenie częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, trudności w zatrzymaniu bądź rozpoczęciu oddawania moczu, ale także krew w moczu czy jego nieregularny strumień. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju raka, lekarz zleci badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza spore prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Aby jednakże mieć absolutną pewność, niezbędne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.
Czy biopsja fuzyjna prostaty jest bezbolesna?
Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, prowadzona w szpitalnych warunkach, która za sprawą zastosowania jednocześnie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na pobranie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu stosuje się jedynie obrazowanie TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg trwającym na ogół ok. 30 minut. Prócz tego pacjent spędza jeszcze po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, stąd pełna procedura zamyka się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna jest w zasadzie bezbolesna, bowiem odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Potem patomorfolog sprawdza pobrane wycinki gruczołu i bada czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.
W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. posiadanie rozrusznika serca, uczulenie na niektóre leki i mała krzepliwość krwi. W związku z tym zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelkie pytania wywiadu medycznego.
Kontakt z firmą:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków
Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail:
[email protected]