W jakim celu wykonuje się badania psychologiczne kierowców

Zleć badania psychotechniczne Bielsko Biała na www.bielskobadania.pl.

Badania psychotechniczne kierowców są przeprowadzane w specjalistycznych gabinetach diagnostycznych. Dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów, są więc niezwykle istotne w kontekście bezpieczeństwa na drogach. W jaki sposób przebiegają testy i co dokładnie weryfikują? Jakie aparaty są używane do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – termin ważności

Testom psychotechnicznym poddawanych jest kilka grup kierowców. Do największej należą osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii C+E. Do badań podchodzą też kierowcy, którzy wyczerpali limit punktów karnych i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić też kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz egzaminatorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 lat są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – część teoretyczna i aparaturowa

Badanie psychologiczne składa się z 2 etapów. W pierwszej kolejności kandydaci podchodzą do rozwiązywania testu. Na tym etapie kontrolowana jest umiejętność koncentracji, podzielność uwagi, refleks, a także cechy osobowości czy poziom lęku. Osoby poddawane testom muszą między innymi ustosunkować się do pytań dotyczących ich cech osobowości czy wskazać brakujący element. Ostatnim etapem badań psychologicznych jest część aparaturowa, która sprawdza przede wszystkim poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny odległości. W czasie badań wykorzystuje się między innymi wirometr, stereometr i równoważnię. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają między innymi na obserwowaniu, w jaki sposób dana osoba reaguje na oślepienie światłem.

Kontakt z firmą:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]