Sztuka w Twoim domu – popiersia i rzeźby na zamówienie

Rzeźba jest jedną z pierwotnych metod artystycznego wyrazu. Pierwsze arcydzieła zaistniały już tysiące lat temu i nadal towarzyszą nam w rozmaitych sferach naszego życia. Znajdziemy je przede wszystkim tam, gdzie obcujemy ze sztuką – na wystawach, w kościołach oraz w muzeach, ale również w miejscach publicznych: na rynkach i ulicach, w gmachach urzędów, a nawet w galeriach handlowych. Powszechność rzeźb w codziennym życiu jest na tyle duża, iż nie całkiem jesteśmy świadomi tego, że twórczość wychodzącą spod dłoni rzeźbiarzy napotykamy właściwie na każdym kroku. W naszym wpisie przytoczymy kilka przykładów potwierdzających powyższe stwierdzenie.

Rzeźby z brązu w przestrzeni ogólnodostępnej

Prace rzeźbiarzy, również jeśli prezentują sobą ogromne wartości artystyczne oraz estetyczne, nierzadko są przez publiczność traktowane jako norma – na terenach miejskich (chociaż nie tylko) są bowiem spotykane wręcz na każdym kroku. Niezliczone pomniki, a także rzeźby ustawiane w przydomowych ogródkach, na ulicach bądź na zieleńcach, widoczne są wszak w zdecydowanej większości krajowych miast. Ponad to niejednokrotnie można spotkać je także w wielu budowlach. Są dekoracją na przykład w biurach, uczelniach wyższych czy innych gmachach użyteczności publicznej

Figury z brązu. W jakich sytuacjach się je zamawia?

Wspomniane w poprzednim akapicie przykłady dotyczą w głównej mierze potężnych, nieruchomych prac. Jednakże stanowi to mniejszą część wszelkich rzeźb, z którymi mamy kontakt w naszym powszednim życiu. Natomiast istotna większość z nich to nieduże dzieła, zamówione z myślą o prywatnym użytku – na przykład popiersia na zamówienie, nagrody na laureatów konkursów czy medale okolicznościowe. Projektodawcy wszelkiego rodzaju imprez albo turniejów sportowych nie mają z tym kłopotów, ponieważ zakup rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych stopów) nie generuje dużych kosztów, a ich stworzenie należy po prostu powierzyć profesjonalnemu artyście.