Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

Zleć badania psychologiczne kierowców Bielsko.

Na sytuację na szosach w szczególnym stopniu rzutują umiejętności obsługujących jeżdżące po nich pojazdy. Naprawdę istotne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek oraz autobusów. W ich przypadku istotne są zarówno umiejętności, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego względu przedstawiciele takich profesji w myśl przepisów muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc napisać na ich temat kilka zdań. Jak często muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Badania psychologiczne kierowców – na czym się opierają?

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co 5 lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy skończyli 50 lat – powinni wszak wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Mają one postać konwersacji z kierowcą, w trakcie której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w ekstremalnych przypadkach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są badania na specjalnych urządzeniach, podczas których sprawdzana jest percepcja szybkości, zdolność szybkiego reagowania podzielność uwagi i widzenie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, że nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę zwiększyć. Jak? W internecie znajdziemy liczne opisy działania maszyn, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Kontakt z firmą:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]