Izolacja starych fundamentów – komu ją powierzyć?

Ochrona fundamentów przed szkodliwym oddziaływaniem wody, wilgoci i chłodu jest jednym z najważniejszych faz budowy solidnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć penetrująca mury z czasem spowoduje osłabienia ich konstrukcji, a wykwity grzybów oraz pleśni z biegiem czasu odbiją się negatywnie na zdrowiu ich rezydentów.

Komu powierzyć wykonanie zabezpieczenia fundamentów?

Projektując budowę obiektu, należy zostawić przygotowanie najlepszego sposobu hydroizolacji zawodowcom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budowli, ale też w odnawianiu hydroizolacji w tych już ukończonych. Wiedzą oni, jakich pomyłek wystrzegać się oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się idealnie w konkretnym przypadku. Wszak wykorzystanie adekwatnych technik izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy planowane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych czy też osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Kluczowa jest także dokładna analiza warunków wodnych na terenie, na którym zamierzana jest budowa. Dzięki niej można zweryfikować czy nieodzowna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda w mgnieniu oka wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy też przeciwwodna (tam, gdzie istnieje zagrożenie podtopień lub grunt jest na tyle spoisty, że po deszczu fundamenty mogą długi czas stać w wodzie).

Sposoby zabezpieczenia fundamentów

W zależności od rodzaju fundamentów, do ich protekcje przed wilgocią stosuje się odmienne metody. Płytę fundamentową, na której na ogół stawia się budynki tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można izolować od spodu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej nanieść ją zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej sprawdzi się użycie izolacji pionowej i poziomej, która zablokuje kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonanie izolacji fundamentów również warto zlecić profesjonalistom, ponieważ kardynalnym błędem niedoświadczonych ekip jest lekceważenie wytycznych wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (m.in. tych dotyczących warunków i sposobów aplikacji materiałów izolacyjnych) bądź wykorzystanie ich tanich zamienników, nie posiadających podobnych parametrów wodochronnych. Nieodpowiednie ukończenie prac czy użycie materiałów nieodpowiednich do stopnia obciążenia wilgotnością może powodować, że będzie ona nieefektywna.