Badania operatorów – kto i dlaczego musi im się poddać?

Zamów badania operatorów Bielsko Biała.

Kiedy mowa o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zwykle kojarzymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je zrobić. Konieczność ich wykonania ten regulacje nakładają również na operatorów koparek, dźwigów, wózków i podobnych urządzeń. Dlaczego istnieje taka potrzeba i co jest badane?

Czy badania operatorów są potrzebne?

Ustawa precyzyjnie określa, jakie grupy zawodowe muszą zrobić badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których dobra sprawność psychofizyczna jest ważna dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Co więcej, jeśli chodzi o okoliczności, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, dość często zdarzają się wypadki, a większa część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak koncentracji czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te pogarszają się wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej należy, i dlatego robienie takich testów jest niezbędne.

Na czym polegają badania operatorów?

Badania, którym poddaje się kierowców i operatorów, dotyczą w znacznej mierze tego samego. Bada się głównie wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o widzenie zmierzchowe i umiejętności wzrokowo – ruchowe, a ponadto prędkość reakcji, zdolność oceny odległości i poziom koncentracji. Ważna jest również przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe przecząco lub twierdząco, stosowana jest także specjalna aparatura. Zazwyczaj nie trwają one dłużej niż 30 minut.
Jeżeli chodzi o to, jak długo testy zachowują ważność, to jest to uzależnione głównie od wieku osoby badanej. Najczęściej są to 3-4 lata, a w przypadku osób powyżej 50 lat – 1-2 lata.

Kontakt z firmą:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]