Właściwa pielęgnacja dłoni

Skóra dłoni nieustannie narażona jest na różne uszkodzenia. Nieodpowiednia pielęgnacja oraz regularne wykonywanie obowiązków domowych przy użyciu silnie działających środków może nasilić również różnego rodzaju problemy dermatologiczne, dlatego bardzo ważna jest właściwa higiena i pielęgnacja przy użyciu dedykowanych produktów kosmetycznych. Jednym z często spotykanych schorzeń skóry dłoni jest egzema, która nie tylko wygląda nieestetycznie ale również powoduje nieprzyjemne dolegliwości jak ból i świąd.

Egzema skóry dłoni – jak sobie z nią poradzić?

W okresie jesiennym i zimowym, kiedy temperatury na zewnątrz są niskie, skóra dłoni narażona jest na wychłodzenie i przesuszenie. Takie zjawisko sprzyja nasileniu się różnych chorób, między innymi egzemy. Objawy egzemy to między innymi:

– bardzo sucha, łuszcząca się skóra,

– przebarwienia powodujące świąd,

– drobne rany i pęknięcia.

Egzema dłoni może spotkać każdego, niezależnie od wieku i rodzaju wykonywanej pracy. Ogromnie ważne jest aby szybko zareagować, zanim zmiany znacząco się rozprzestrzenią.

Aby złagodzić dolegliwości konieczne jest regularne stosowanie odpowiednio dobranych kremów i maści. Egzema dłoni może być również następstwem alergii na różnego rodzaju tworzywa sztuczne, chemię gospodarstwa domowego bądź silnie drażniące farby i rozpuszczalniki. 

Gdy dolegliwości znacznie się nasilają mimo właściwej pielęgnacji, konieczna może okazać się wizyta w gabinecie specjalisty. Dermatolog oceni stan skóry i dobierze indywidualne produkty lecznicze, które zazwyczaj przynoszą szybką ulgę. Krem na egzemę rąk dostępny jest również bez recepty w każdej aptece. 

Zabiegi pielęgnujące w gabinecie kosmetycznym

Właściwa pielęgnacja delikatnej skóry dłoni powinna być wieloetapowa. Przede wszystkim po każdym myciu rąk dobrze jest nałożyć delikatny krem nawilżający. Raz na kilka tygodni warto zdecydować się również na kąpiel parafinową dłoni w gabinecie kosmetycznym. Kąpiel łagodząca jest doskonałym przygotowaniem do dalszych zabiegów kosmetycznych oraz pozwala odpowiednio przygotować skórę na mroźne zimowe dni. Po kąpieli parafinowej skóra dłoni jest aksamitna, jędrna i doskonale nawilżona.  

Ważne jednak aby na zabieg kąpieli dłoni w roztworze z dodatkiem parafiny decydować się jedynie w sprawdzonych i renomowanych punktach, gdyż wykonanie zabiegu na własną rękę w domowym zaciszu przy użyciu niszowych produktów może skutkować podrażnieniem.

Jakie produkty kosmetyczne ułatwią pielęgnację skóry dłoni?    

Coraz częściej kosmetolodzy i dermatolodzy zalecają stosowanie kremów do rąk i masek z naturalnym składem. Doskonałym wyborem są produkty zawierające wyciąg z oliwy, kompleks witamin oraz wyciąg z leczniczych ziół. Naturalny skład jest bezpieczny również dla osób zmagających się z różnego rodzaju alergiami. Raz w tygodniu warto stawiać na preparat silnie regenerujący i dogłębnie nawilżający – czyli maskę do rąk. Dla spotęgowania efektu na dłonie pokryte maską dobrze jest nałożyć folię aluminiową lub gumowe rękawiczki.