Sznurkowy, skórzany czy taśmowy – jaki kantar dla konia?

Potrzebujesz kantara? Powinieneś odwiedzić ten adres.

Kantar jest pospolitym fragmentem uprzęży dla konia. Mylony bywa z uzdą, ponieważ jedyną różnicą pomiędzy oboma rozwiązaniami jest brak wędzidła – części umieszczanej w pysku, umożliwiającej kierowanie poruszającym się zwierzęciem. Kantar to jedna z kluczowych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie sporadycznie się rozstają. Z tej przyczyny powinien on pasować do wielkości i zarysu głowy zwierzęcia, a także nie być powodem powstania obtarć. Jak zatem dobrać odpowiedni kantar dla konia? Na które jego właściwości trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Co wygodniejsze dla zwierzęcia – kantar skórzany, a może taśmowy?

W sklepach odnajdziemy rozmaite rodzaje kantarów: sznurkowe, taśmowe, skórzane oraz podszywane. Te pierwsze, określane również halterami, są polecane z uwagi na sporą kontrolę, którą jeździec za ich pomocą może mieć nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia znacznie bardziej komfortowy jest jednakże kantar taśmowy albo skórzany. Dużo większy komfort przynoszą kantary podszywane – np. syntetycznym lub naturalnym futrem, które da się zdjąć celem konserwacji. Kantar tego typu wspaniale zapobiega powstaniu obtarć, a przy tym pozwala przywiązać zwierzę na czas pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas spacerów czy treningów.

Kantary – jakie rozmiary znajdziesz na rynku

Kantary dla koni produkowane są w kilku rozmiarach. Najmniejszy rozmiar to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym oraz źrebiętom. Następny to shetty (0), którego powinni używać posiadacze pokaźniejszych źrebiąt, a także koni szetlandzkich. Kantar w rozmiarze pony (1) jest z kolei opracowany dla kucy (np. islandzkich) i roczniaków większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary o średnich wymiarach i są odpowiednie między innymi dla koni huculskich, półkrwi arabskiej, holsztyńskich oraz trakenów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla większych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich) i ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie czy perszeron).

Kontakt z firmą:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]