Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

Kwestia zanieczyszczenia atmosfery dotarła już do świadomości każdego Polaka i coraz rzadziej bywa banalizowana. Obywatela naszego kraju zauważyli, iż czystość powietrza, które codziennie wdychamy, mocno oddziałuje na nasz stan fizyczny. Dopóki nie zostaną wdrożone systemowe rozwiązania, każdy musi zatroszczyć się o swoje zdrowie, na przykład poprzez używanie oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza – urządzenia pomocne rezydentom metropolii

Im bardziej zindustrializowany rejon, tym bardziej prawdopodobne jest zagrożenie pojawienia się znacznego stężenia PM2,5 i PM10, innymi słowy tzw. pyłów zawieszonych. Na rozwój licznych chorób płuc narażeni są w szczególności rezydenci dużych aglomeracji miejskich i terenów w sąsiedztwie zakładów przemysłowych emitujących do atmosfery spore ilości pyłów zawieszonych. Regularne używanie oczyszczaczy powietrza jest rozwiązaniem, które pozwoli w znacznym stopniu zminimalizować szkodliwy wpływ zanieczyszczeń na zdrowie. I nie jest to w tej chwili coś nowego na rynku – oczyszczacze powietrza szeregu cenionych producentów, jak np. AirFree, LIFAair czy Blueair, od lat znajdują się w ofercie wielu sklepów. Co interesujące, poza wyłapywaniem z powietrza drobinek pyłu, nieraz posiadają one także inne dodatkowe funkcje.

Oczyszczacze powietrza odfiltrowują nie tylko pyły oraz drobnoustroje

Oczyszczacze powietrza dostępne są w wielu rozmiarach, w związku z tym bez trudu dobierzemy urządzenie odpowiednie do danej kubatury mieszkania. Są to urządzenia niezbyt duże, toteż bez wysiłku daje się przenieść je między pokojami. Poza odfiltrowywaniem z powietrza pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, wychwytują one też bakterie oraz grzyby, które mogą powodować liczne reakcje alergiczne czy też choroby, a także szkodliwy formaldehyd. Wiele oczyszczaczy powietrza ponadto jonizuje oraz nawilża cząsteczki powietrza, co wytwarza w pomieszczeniach orzeźwiającą atmosferę, a przy tym przynosi mocniejszy sen. Niektóre oczyszczacze mają również detektory alarmujące o wysokim stężeniu dwutlenku węgla. Nabycie oczyszczacza powietrza poleca się przede wszystkim alergikom.