Co to jest żywność ekologiczna?

Zobacz, gdzie zamówić ekologiczną żywność online.

Od szybkiego rozkwitu przemysłu spożywczego, który trwa od początku XX w., wyroby spożywane przez nas codziennie zaczęto standardowo nasycać rozmaitymi substancjami wydłużającymi ich żywotność. Lecz razem z coraz szerszym zainteresowaniem nabywców odnośnie tego, co jedzą i jakie może to wywoływać konsekwencje dla ich zdrowia, ostatnimi czasy coraz częściej poszukują oni produktów wytworzonych z żywności eko.

Czym cechuje się ekologiczna żywność?

Żeby jakiś produkt oferowany w Polsce mógł tytułować się „eko”, musi spełnić kilka wymogów. Żywność eko i artykuły z niej wytworzone muszą pozyskać odpowiednie certyfikaty wydawane przez desygnowane do tego laboratoria. Fundamentalnym jednak cechą spożywczych wyrobów eko jest to, iż użyte do ich przygotowania owoce oraz warzywa uprawiano z zachowaniem wszelkich obostrzeń rolnictwa ekologicznego. To oznacza, że rolnicy nie korzystali z chemicznych nawozów ani pestycydów mogących negatywnie oddziaływać nie tylko na samopoczucie ludzi, ale które także są zagrożeniem dla ekosystemu. Niektóre wszak nawozy zatruwają wody gruntowe lub wywołują zakwaszenie gleby, a opryski upraw chemicznymi pestycydami często są przyczyną śmierci pożytecznych organizmów. Tymczasem na skutek ekologicznej uprawy warzywa i owoce mają niższą zawartość azotynów, azotanów oraz metali ciężkich, a to oznacza, iż mniej tych niepożądanych substancji przeniknie do ustroju ich konsumentów.

Co musi być umieszczone na opakowaniu przetworów ekologicznych

Przetwory eko są poddawane stałemu nadzorowi we wszystkich fazach produkcji, w tym również podczas magazynowania oraz transportu. Co ważne, jeżeli artykuł spełnia kryteria, jego wytwórca obok rutynowych informacji m.in. o wartościach odżywczych, masie netto, miejscu produkcji składników, warunkach składowania czy dacie zdatności do spożycia, musi też obowiązkowo podać numer ID jednostki certyfikującej ten produkt i umieścić logo produkcji ekologicznej UE, czyli liść ułożony z gwiazd na zielonym tle. Poszukując ekologicznych przetworów trzeba zatem czytać uważnie etykiety produktów, a kupując je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy na stronie zamieszczona jest informacja o uzyskanych certyfikatach.

Kontakt z firmą:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]