Akcesoria jeździeckie – baty i palcaty

Chcesz zamówić palcaty? Koniecznie odwiedź tę stronę.

Kupując odzież jeździecką powinno się pamiętać o zaopatrzeniu się również w kluczowe dodatki. Zarówno podczas poskramiania konia, w trakcie zawodów czy jazdy rekreacyjnej, niezbędne będzie stosowanie palcatów i batów jeździeckich.

Typy batów jeździeckich

Istnieje parę kategorii batów jeździeckich: powożeniowe, ujeżdzeniowe, baty do lonżowania i rzecz jasna palcaty skokowe. Najczęściej wykorzystywane to:
bat do lonżowania – jest zazwyczaj długi na 160-200 cm i służy do zachęcenia zwierzęcia do ustawicznego chodu do przodu, zastopowania konia albo przyciągnięcia jego uwagi. Z jego pomocą trener panuje nad koniem, jednocześnie dystansując się od zwierzęcia na bezpieczną odległość. Obecnie baty do lonżowania wytwarzane są najczęściej z włókna szklanego i posiadają antypoślizgową rączkę, która gwarantuje, iż mocno trzyma się dłoni. Na ogół są składane, jednak można kupić również modele jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest dostrzegalnie krótszy (ma przeciętnie od 90 do 140 cm) i zakończony jest sznureczkiem. Korzysta się z niego w trakcie treningu, rzadziej w jeździe rekreacyjnej. Wypada podkreślić, że stosuje się go wyłącznie wtedy, gdy jeździec nie może wymóc od konia należytego zachowania za pomocą bodźców przekazywanych nogą czy też dłonią.
palcat skokowy – często zwany też szpicrutą, to najkrótszy wariant bata – jego długość to ok 60 maksymalnie 75 centymetrów. Zakończony jest przeważnie skórzaną klapką, której dźwięk dyscyplinuje konia i skłania go do określonej reakcji. Palcatem uderza się lekko konia w łopatkę, co wyjaśnia, dlaczego nie musi być on długi.

Palcaty i baty stosuj rozważnie

W czasie jazdy palcaty i baty chwytamy w taki sposób, by układały się wzdłuż trzymanych wodzów. Jeśli na rączce znajduję się pętla, nie należy zakładać jej aż do przegubu dłoni, ponieważ w razie potencjalnego upadku z konia jeździec mógłby doznać obrażeń.

Palcatów i batów niezwykle łatwo nadużyć, skutkiem tego wypada za każdym razem posługiwać się nimi rozważnie. Zbyt silne uderzenie może przyczynić się do tego, iż zamiast wypełnić polecenie zwierzę stanie się bardziej niepokorne czy też będzie w przyszłości łączyć daną przeszkodę z uczuciem cierpienia. Kiedy palcat bądź bat zostawił ślad na skórze konia oznacza to, że jeździec uderzył zapewne za mocno.

Kontakt z firmą:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]