mistyczny topaz, mystic topaz, topaz mistyczny

Topaz mistyczny – biżuteria na wszystkie okazje

Wspaniały wygląd oraz oryginalny, jak na topaz, odcień to najważniejsze właściwości topazu mistycznego, który od lat cieszy się dużym uznaniem entuzjastów ozdób. Choć z pozoru możnaby błędnie stwierdzić, że to inny minerał, topaz mistyczny jest w rzeczywistości normalnym topazem. Jego wyjątkowe walory są efektem specjalnej technologii wyrobu – prawdziwy topaz jest w jej toku poddawany wpływowi gorąca i powlekany cienką warstwą metalu ozdobnego. To dlatego topaz mistyczny prezentuje się tak niesamowicie.

Topaz mistyczny – barwy

Odcienie, jakie ma topaz mistyczny zależne są zwłaszcza od metalu, z jakim jest połączony. Najczęściej spotykany jest karmazynowy topaz mistyczny, robiony w połączeniu z tytanem. Chrom powoduje natomiast, iż kamień przybiera purpurowy kolor, błękitny z kolei jest skutkiem podgrzania kamienia bez jakichkolwiek domieszek. Najlepsze skutki daje wykorzystywanie czystego topazu – szczególnie wydobywanego w Afryce, Brazylii oraz Azji.

Topaz mistyczny – nie tylko do wieczorowych strojów

Jak przed chwilą napisaliśmy, niepowtarzalne zalety topazu mistycznego są wysoko cenione przez jubilerów. Chętnie używają go zatem do produkcji naszyjników, pierścionków czy pozostałych ozdób. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona nie tylko do wieczorowych kreacji – doskonale wygląda także w pracy. Nie bez znaczenia jest też różnorodność barw, dzięki której łatwiej można wybrać ozdoby do konkretnego stroju.