Obrączki ślubne wczoraj i dziś

Dowiedz się więcej o obrączkach ślubnych Kraków

Dla wielu osób dzień ślubu jest szczególnie poruszającym dniem w życiu. Sakrament ten łączy młodą parę do końca życia, a oznaką ich wierności, zaangażowania i uczucia są obrączki, które zakładają sobie na palce.

Obrączki – nie w każdym kraju na prawym palcu serdecznym

Początkowo nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, toteż ich dzieje są wspólne i sięgają daleko w Starożytność. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, dzięki czemu przekazanie żonie pierścienia stało się cząstką ceremonii zaślubin. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na palcu obrączki kilka stuleci później, o czym jednakże niewiele osób wie. Już uprzednio miały miejsce sytuacje, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy gdy wybywali na wojnę, jednakże obyczaj ten spopularyzował się dopiero w XX w., a konkretnie podczas II Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, iż w ojczyźnie wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której winien być wierny. W naszym kraju małżonkowie noszą obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, jednakże w wielu państwach, jak przykładowo w Brazylii, w Szwecji, w Wielkiej Brytanii czy we Włoszech, wsuwa się je na lewą dłoń, gdzie według niegdysiejszych wierzeń biegnie tzw. “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera oraz mierzy obrączki wspólnie, jednakże zwyczaj wskazuje, iż przyszła żona nie powinna za nie płacić, bo jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki – wygraweruj datę ślubu, cytat lub imię małżonka

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się bardziej delikatną estetyką. Na przestrzeni wieków wytwarzano je z różnorodnych surowców, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale (jak żelazo czy stal), które uosabiały potęgę miłości. Współcześnie do ich wytworzenia używa się z reguły platyny i złota, które są oznaką ufności wobec partnera. Rzecz jasna, są one również w wielu przypadkach zdobione kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu najczęściej nabywane są proste, uniwersalne pierścienie ze złota oraz subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano połączenie dwóch gatunków złota (np. tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek, świadczą również nierzadko usługę grawerunku. Można więc spersonalizować obrączki grawerując do nich datę ślubu, imię małżonka czy też istotny dla młodej pary cytat.

Kontakt z firmą:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]