Silniki prądy stałego – niezbędne dla przemysłu i naszej mobilności

Zamów silnik elektryczny na prąd stały na ultrarobotics.pl.

Dużo rzeczy, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których wiele czynności byłoby cięższych, żeby działać stosuje silniki prądu stałego. Szczotkowe albo bezszczotkowe, malutkie lub ogromne, te urządzenia zrewolucjonizowały nasze życie, a przeciętny człowiek przeważnie nie ma świadomości tego, jak funkcjonują te silniki, ani z jakich elementów składają się.

Silnik elektryczny na prąd stały – zasługa znanych innowatorów XIX wieku

Zadaniem silników DC jest wytworzenie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa zaznacza, że zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki istnieją od prawie dwustu lat i nie są zasługą jednej osoby. Do ich opracowania, następujących usprawnień i ostatecznie ich wprowadzenia do powszechnego wykorzystania w różnorodnego rodzaju maszynach, przyczyniły się badania i wynalazki czołowych innowatorów połowy XIX wieku, takich jak m.in. Moritz Jacobi, Michael Faraday oraz Zénobe Gramme. Silniki DC złożone są ze dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, wirnika, komutatora, statora oraz szczotek. Współcześnie na co dzień wykorzystywane są również silniki prądu stałego bezszczotkowe, które przede wszystkim ze względu na brak tego często ulegającego awarii elementu, są postrzegane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są ogólnie lubiane za bezszelestną pracę orazwyjątkową niezawodność.

Gdzie wykorzystuje się silniki na prąd stały?

Powiedzieć, że silniki elektryczne na prąd stały są używane w zasadzie wszędzie nie jest przesadą. Jeśli posiadasz czytnik CD/DVD albo w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach z pewnością znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki elektryczneprądu stałego są podzespołem sterowanych radiowo samochodzików i pociągów, a więc zabawek, którymi zachwycaliśmy się w dzieciństwie i które pewnie sprezentujemy też naszym potomkom. Takie silniki wprawiają w ruch duże i małe pompy hydrauliczne niezbędne w licznych branżach przemysłu, między innymi budowlanej, wydobywczej oraz produkcyjnej. W niedalekiej przyszłości, za sprawą silników na prąd stały przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie normalnością, a już dziś te silniki usprawniają naszą mobilność, gdyż to one napędzają popularne rowery elektryczne, segwaye oraz hulajnogi. Silników prądu stałego używają też hobbyści do realizacji własnych projektów z obszaru mechaniki oraz robotyki.

Chociaż silniki na prąd stały o niedużej mocy bez przeszkód można kupić w sklepach hobbystycznych czy z podzespołami elektronicznymi, to te do przemysłowego wykorzystania osiągalne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących niezawodne rozwiązania od najlepszych marek.

Kontakt z firmą:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]