kurs franka

Potrzebujesz wymienić złotówki na franka szwajcarskiego? Sprawdź kurs online

O franku Polacy wiedzą niewiele, generalnie tylko tyle, że jest to waluta, w której tysiące osób zaciągnęło w przeszłości kredyty, które obecnie spłacają z dużymi problemami. Tymczasem historia tej waluty jest całkiem ciekawa.

Frank szwajcarski – zaliczany do kluczowych walut współczesnego świata

Naturalnie, frank szwajcarski to waluta narodowa Szwajcarii, jednakże jest to również obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak funt szterling, euro i dolar amerykański, frank szwajcarski jest zaliczany do kluczowych walut dzisiejszego świata. Jednak nie była to pierwotna waluta, która została wprowadzona do obiegu na terytorium historycznej Szwajcarii. Frank w rzeczywistości pojawił się dopiero w XIX wieku i zastąpił liczne lokalne waluty, które wcześniej były używane w szwajcarskich kantonach. Przez nieomal dwa stulecia swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej wyjątkowej stabilności, stawiając opór między innymi destabilizacji w czasach kryzysów ekonomicznych i dyplomatycznych, jakie miały miejsce w XX i XXI wieku. Co ciekawe, frank szwajcarski nazywany jest jedną z najpiękniejszych walut świata. Ósma seria banknotów emitowana od połowy 90-tych charakteryzuje się porywającą kolorystyką oraz rzadką wertykalną orientacją. Na frankach przedstawiono osobistości ze świata kultury (przykładowo Sophie Taeuber-Arp, Jacoba Burckhardta czy Le Corbusiera), a nie jak przeważnie bywa – wizerunki monarchów, polityków czy wojskowych. Z kolei motywem przewodnim najnowszej, dziewiątej serii banknotów są nauka, przyroda oraz Ziemia.

Gdzie znaleźć aktualny kurs franka?

Frank szwajcarski nieustannie cieszy się znacznym zainteresowaniem inwestorów, jednak jego notowania obserwują też bacznie osoby z niespłaconymi długami w tej walucie. By poznać najnowszy kurs franka szwajcarskiego, warto wchodzić na stronę kantorów internetowych, gdzie notowania tej waluty aktualizowane są w odstępach kilkusekundowych. Tu można także przeanalizować wahania ceny waluty w wskazanym roku. Jest to opcja pomocna inwestorom planującym swoje dalsze działania oraz frankowiczom oczekującym na najlepszy moment, by zlecić wymianę złotówek na franki przed uregulowaniem najbliższej raty pożyczki.