system rozliczeń swift

Co to jest system SWIFT?

Mimo, iż de facto systematycznie korzystamy z usług bankowych, masa Polaków pierwszy raz usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście wdrożenia sankcji względem Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Jednak system SWIFT istnieje już od lat 70-tych ubiegłego wieku i stanowi jeden z fundamentów wydajnego działania światowego rynku finansów.

Do czego służy system bankowy SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak tego skrótu używa się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby zapewne zdecydowanie bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednak nie jedyny stosowany w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Nie licząc m.in. w Naszym kraju funkcjonują również z systemów: SEPA, Elixir i SORBNET.Na całym świecie wdrożone są też różne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia bankowe na obszarze konkretnego kraju.

Czym w związku z tym wyróżnia się system SWIFT? Obejmuje on praktycznie wszystkie państwa na świecie i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekracza już 11 tys., ale również giełdy, domy maklerskie oraz masa innych instytucji finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter i cyfr). Możliwe jest także przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod posiada 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT największych banków w Polsce

Nawet jeżeli tylko sporadycznie korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć jak błyskawicznie odszukać taką informację. Niżej wymieniamy kody BIC/SWIFT znanych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]