szalunki Kraków, szalunki Peri, wynajem szalunków

Z czego wykonuje się szalunki i jak się ich używa?

Szalunki, zwane też deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na wznoszenie ścian budynków. Najczęściej stosuje się je w przypadku wylewania murów betonowych – wtedy są one konieczne do tego, by właściwie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się także w czasie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie przelotów na drzwi, bramy i okna. W tym artykule objaśniamy, z czego robi się współczesne szalunki i gdzie inwestorzy mogą je znaleźć.

Z jakich surowców wyprodukowane są szalunki?

Najdłużej znanym typem szalunków jest konstrukcja wykonana z drewnianych desek lub mocnych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami, która po zdemontowaniu może zostać wykorzystana ponownie. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże pracochłonna – większość inwestorów i wykonawców decyduje się więc na użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do szybkiego i łatwego składania oraz rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wytworzone ze sklejki, metalu bądź drewna, a także łączyć w sobie 2 a nawet 3 surowce. Na ogół jednakże wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a całą strukturę łączą belki, głowice ze stali lub aluminium, łączniki i narożniki.

Wynajem szalunków – nie musisz ich kupować?

Przedsiębiorstwa cyklicznie zajmujące się pracami murarskimi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących postawić pojedynczy obiekt czy zespołów, które zwykle świadczą inne usługi. Zakup wszystkich elementów potrzebnych do wykonania szalunku byłby zupełnie nieodpowiedzialny finansowo . Dużo lepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie szalunków.

Kontakt z firmą:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]