Jak obliczyć ilość betonu i ile to jest kubik?

Podczas prac budowlanych często stosuje się beton, ale sposób obliczania jego ilości nie zawsze jest jasny dla laika, tym bardziej że ilość nierzadko podawana jest w kubikach, nie w metrach sześciennych. Wyjaśniamy, czym jest kubik oraz jak obliczyć ilość potrzebnego betonu.

Ile to jest kubik betonu?

Kubik to miara objętości używana potocznie na określenie… metra sześciennego. Inaczej mówiąc, w budownictwie metr sześcienny i kubik są tym samym. Odpowiedź na pytanie, ile to jest kubik betonu, jest więc prosta: jeden kubik betonu to jeden metr sześcienny betonu.

Przyjmuje się, że 1 kubik betonu waży 2300 kg. Jeśli chcemy więc przeliczyć kubiki betonu na kilogramy, wystarczy dokonać odpowiedniego mnożenia.

Warto przy tym wiedzieć, że standardowo jedna gruszka transportująca beton mieści 9 kubików, czyli 20700 kg (20,7 tony) betonu.

Jak obliczyć, ile potrzeba betonu?

Jak obliczyć ilość betonu? To już nieco trudniejsze zadanie. Zasadniczo, aby obliczyć kubiki betonu, należy pomnożyć długość, szerokość i grubość warstwy betonu. Przykładowo, jeśli robimy wylewkę o rozmiarach 8 na 9 metrów i grubości 20 cm, musimy wykonać następujące działanie matematyczne: 8 x 9 x 0,2. W tym przypadku wynik wynosi 14,4 kubika.

Ten sposób sprawdza się jednak wyłącznie w przypadku elementów, które mają mieć kształt prostopadłościanu. W innych sytuacjach obliczenia wyglądają inaczej i każdorazowo są uzależnione od bryły, jaką chcemy otrzymać. Przykładowo, jeśli chcemy obliczyć beton niezbędny do wykonania ław fundamentowych, dwukrotnie wykonujemy działanie mnożenia. Najpierw mnożymy przez siebie długość, szerokość i wysokość zewnętrznej strony fundamentów, a następnie długość, szerokość i wysokość strony wewnętrznej (wysokość będzie oczywiście w obu przypadkach taka sama). Następnie obliczamy różnicę między oboma wynikami – uzyskana w ten sposób liczba to ilość betonu, jaka będzie nam potrzebna.

Jak łatwo się domyślić, im bardziej skomplikowana bryła, tym bardziej skomplikowane obliczenia. Ponieważ tak jak w przypadku innych materiałów – szalunków, cegieł, etc. – nie chcemy szacować, ile betonu będzie nam potrzebne, ale możliwie jak najdokładniej to obliczyć, tym samym unikając ponoszenia zbędnych kosztów, najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowych kalkulatorów, które często na swoich stronach internetowych udostępniają producenci betonu.

Źródło tekstu: https://sklep.abcszalunki.pl/blog/porady-budowlane/jak-obliczyc-ilosc-betonu-i-ile-to-jest-kubik/