Drzewo genealogiczne – znajdź własne korzenie

Znajomość dziejów rodu potrzebna jest do rozwinięcia poczucia naszej tożsamości. To na wiadomościach o krewnych budujemy świadomość własnego Ja. Znacznej części z nas całkowicie wystarczy wiedza o przodkach przekazywana przez rodziców i dziadków. Ale są jednak i tacy, dla których to zdecydowanie za mało. To właśnie dla nich przygotowanie drzewa genealogicznego jest idealnym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli trudna praca wymagająca cierpliwości

Opracowanie drzewa genealogicznego – przede wszystkim takiego , które cofa nas kilka pokoleń do tyłu – naprawdę nie jest proste. Odnajdywanie dat czy miejsc urodzenia się oraz śmierci poszczególnych członków rodziny wymaga naprawdę wielkiego nakładu pracy. Informacje wyszukać można w zapomnianych archiwach miejskich lub kartotekach prowadzonych przez parafie. Najczęściej można korzystać z nich zupełnie za darmo. Znajdują się jednak i takie miejsca, gdzie trzeba wnieść nieraz naprawdę wysoką opłatę. Koszt opracowania drzewa genealogicznego zależny jest od ilości pokoleń, które mają zostać ujęte. Warto pamiętać, że wysokość wydatków może także wzrosnąć wraz z nieodzownością podróżowania do kolejnych parafii czy urzędów miejskich rozrzuconych po kraju. Rzadko bowiem rodzina od pokoleń mieszka w tym samym mieście.

Drzewa genealogiczne – dlatego powinno się je przygotować?

We wstępie stwierdziliśmy, że wiedza dotycząca własnych przodków jest niezbędna do zbudowania poczucia swojej tożsamości. Pozwala mocniej stać się częścią niewielkiej wspólnoty, którą jest rodzina. Sprawia to jednocześnie, iż przestajemy czuć się zagubieni w dzisiejszym świecie. To z tych powodów obecnie coraz więcej osób decyduje się na przygotowanie drzewa genealogicznego.